Parochial Church Council

This committee was elected at the Annual Parochial Church Meeting held on 28 April 2019 and will meet monthly (excluding August and December) to pray together and to manage the day to day responsibilities of the church. We also discuss aspects of our spiritual journey together.

We meet on the third Wednesday of the month at 19:15, please do remember us in your prayers. 

The following people make up the Parochial Church Council of St. Catherine's Church for 2019/20.

  • Hazel Campbell (Authorise Pastoral Assistant)
  • Stephen Clark
  • Margaret Compton (PCC Secretary)
  • John Copping
  • Lyn Copping
  • Al Fisher (Health & Safety Officer)
  • Marie Henderson
  • Scott Lavery (Deanery Synod Rep)
  • Paula McCourt (Treasurer)
  • Elizabeth Newby
  • Stuart Smith (Churchwarden & Deanery Synod Rep)
  • Lisa Tacon

Chair: Rev'd Canon Vincent Fenton

Assistant Minister: Rev'd Linda Lindsay 

Churchwarden: Mr Stuart Smith 

PCC Secretary: Mrs Margaret Compton

Treasurer: Mrs Paula McCourt 

Electoral Roll Officer: John Copping

Deanery Synod Representatives: Stuart Smith & Scott Lavery 

Safeguarding Officer: Stuart Smith 


Date's for future meetings (Wednesdays at 19:15)

19 June 2019 

17 July 2019

18 September 2019

16 October 2019

20 November 2019

15 January 2020

19 February 2020

18 March 2020